• info@dreamwater.com.tr
  • Müşteri Hizmetleri: 0850 811 81 34

Müşteri Hizmetleri:

DreamWater Blog Yazıları

İçme Suyunun Ph Değeri Kaç Olmalıdır?

İçme suyunun pH değeri kalitesini belirleyen unsurlardan biridir. pH aralığı içim kalitesi için Türk standartlarına uyulmalıdır. Hidrojen iyonları içme suyunun dengesini sağlamalıdır. Bu şekilde uygun aralık bulunur. Ayrıca normal olarak kabul edilen değer

7.2 ve 8.5 aralığındaki pH değeridir. Bu değer aralığında olan tüm su markaları tercih edilebilir.

İçme suyunun kalitesi TSE yönergelerine göre olmalıdır. Belirtilen kriterlere uygun olmayanlar asla tüketilmemelidir. Ne alkali ne de asidik düzeyde bulunmalıdır. İnsanlarda yüksek oranda pH değerine sahip suyun içilmesi çeşitli tahrişlere sebebiyet verebilir. Göz, deri, iç organların tahrişi gibi çeşitli zararları bulunabilir. Mutlaka içme suyunun uygun aralıkta olup olmadığı ve standartlara uygunluğunu araştırılmalıdır. Ayrıca düşüklüğünde de yine çeşitli sağlık sorunları görülebilir. İnsan vücudunun kabul edebileceği aralık her markada bulunur. Eğer bu aralıkta bulunmayan bir su düzenli tüketilirse ciddi sağlık sorunları görülebilir.

Ölçüm sonucunda bir suyun asidik ya da alkali olduğu çeşitli ölçümlerde belirlenir. Bu hususta uygunluk, standartlara göre ölçülebilir. Kaynak suyu mutlaka değerlendirilmelidir. Sadece pH değil diğer minerallere de bakılmalıdır. Bu sebepten dolayı kapsamlı bir değerlendirme ile içme suyunun işlenmesi mümkündür. İçme suyu işlenirken her detaya, standarda uygun şekilde bakılmalıdır.

En İdeal İçme Suyu Özellikleri Nasıldır?

İçme suyunun özellikleri insan sağlığına asla zarar vermemelidir. Bu özelliklere bakıldığında mikroorganizmalar tarafından insan sağlığına zarar vermeyecek şekilde en ideal kriterler seçilmelidir. En ideal içme suyu özellikleri şu şekildedir;

  • İçme suyu içerisinde ağır metal bulunmamalı
  • Kimyasal bulunmamalı
  • Mikroorganizmalardan arınmış olmalı
  • Renksiz olmalı
  • Berrak olmalı
  • Kokusuz olmalı
  • İçimi yumuşak olmalı ve herhangi bir tat içermemelidir
  • İçerisinde yağ ya da fenol olmamalıdır

İçme suyu özellikleri mutlaka uygun olmalıdır. Aksi durumlarda zehirlenmeler ya da mikroorganizmalar yüzünden farklı sağlık sorunları meydana gelebilir. Sağlık sorunu yaşamamak adına her markanın içimi rahat ve yumuşak olan en ideal içme suyunu kaliteli ortamlarda hazırlaması gerekir. Bunun yanında içme suyunun paketlenmesi de önem taşır. İçme suyunun zaman içerisinde kalitesini kaybetmemesi için özenle paketlenmesi gerekir.

Yorum Ekle

Your email address will not be published.

En İyi Su Arıtma Cihazı

DREAMWATER
NASA Teknolojisi
Reverse Osmosis