• info@dreamwater.com.tr
 • Müşteri Hizmetleri: 0850 811 81 34

Müşteri Hizmetleri:

DreamWater Blog Yazıları

Hamilelikte Su İçmenin Faydaları Nelerdir?

Hamile kaldığınızda, vücudunuz değişen gereksinimleri karşılamak için daha fazla suya ihtiyaç duyar. Su, fetüsün gelişimsel ihtiyaçlarının karşılanmasının yanı sıra anne sütü üretiminin de ana bileşenlerinden biridir.

Gebelikte Su Neden Önemlidir?

Anne adayı çok temiz su içmelidir çünkü su büyüyen fetüsü için çok önemlidir. Su, hamile bir kadının hücrelerine, dokularına ve organlarına oksijen ve gerekli besinleri taşımakla kalmaz, aynı zamanda tüm bu önemli besinleri fetüse de taşır. Su, tüm doğum öncesi vitaminlerin bebeğinize taşınmasında çok önemli bir rol oynar.

Gebelikte İçme Suyunun Faydaları

Hiç sadakatle tükettiğiniz gıdalardaki tüm besinlerin bebeğinize nasıl ulaştığını merak ettiniz mi? Her şey kendinizi sulu tutmakla başlar. Hamilelikte su içmenin çeşitli faydalarını bakalım;

 • Su, hamilelik sırasında vücudunuzun sulu kalmasını sağlar. Hamilelik sırasında vücut yeterince su almazsa, kramplara, baş ağrısına, mide bulantısına vb. neden olabilir.
 • Üçüncü trimesterde yeterli su alımı sizi erken doğum ve kasılmalardan uzak tutar.
 • Sizi çok yaygın bir gebelik sorunu olan idrar yolu enfeksiyonundan (İYE)uzak tutar.
 • İyi sindirime yardımcı olur ve bağırsak hareketlerinin düzgün olmasına yardımcı olur.
 • Aynı zamanda kabızlığıhafifleterek sizi hemoroid probleminden uzak tutar.
 • Su ayrıca fazla sodyumdan kurtulmaya yardımcı olur ve ayak ve ayak bileklerinin şişmesini (ödem) en aza indirmeye yardımcı olur.
 • Vücudun termostat seviyelerini kontrol eder ve vücudu soğutur.
 • Ayrıca sabah bulantılarını, mide ekşimesini ve asitliğigidermeye yardımcı olur.
 • Ayrıca yorgunluğu kontrol altında tutar.

Hamile Bir Kadın Ne Kadar Su İçmelidir?

Hamilelik sırasında günde yaklaşık 10 bardak veya 2,3 litre su veya başka sıvılar içmelisiniz. Ancak su ihtiyacı tüm kadınlar için farklılık göstermektedir. Önerilen standartlardan daha fazla veya daha az su tüketme ihtiyacı duymanız kesinlikle normaldir. İdrarınızın rengini kontrol ederek yeterince sıvı alıp almadığınızı kolayca öğrenebilirsiniz. Renksiz veya soluk sarı renkli idrar, yeterli miktarda sıvı aldığınızı gösterir. Daha az idrar yapıyorsanız ve idrarınızın rengi koyu sarıysa, su alımınızı hızlandırmanız gerekir.

Ayrıca egzersiz yapıyorsanız, sıcak bir iklimde veya yüksek rakımlı bir bölgede yaşıyorsanız, hamilelik sırasında su alımınızı artırmanız gerekebilir.

Su, Suyu Tutmanın Tek Yolu mu?

Hamilelikte sıvı alımı sadece su değil diğer sıvıları da oluşturur. Süt, kahve, çay, meyve ve sebze suları da sıvı alımınıza katkıda bulunur. Bu içecekler idrar söktürücü olduğundan çay, kahve veya gazlı içecek alımınızı sınırlamanız önerilir. Bu idrar söktürücü içecekler idrara çıkmanın artmasına ve dolayısıyla vücuttan daha fazla su kaybetmenize neden olur.

Bazı hamile kadınlar, su tutulmasına neden olabileceğini düşünerek sıvı alımlarını sınırlar. Aksine, su alımınızı sınırlamak, su tutulmasına neden olabilir. Mide bulantısı sizi sudan uzak tutabilir, bu nedenle tek seferde çok su içme yerine aralıklarla su içmeye devam etmeniz önerilir. Normal suyun tadını beğenmediyseniz hamilelik döneminde suya biraz limon ilave edilerek yapılabilecek aromalı suyu deneyebilirsiniz.

Günlük Su Alımını Artırmanın Farklı Yolları

Hamilelik sırasında su alımınızı artırmanın yolları şunlardır:

 • Her banyo ziyaretinden sonra su içmelisiniz.
 • Her iki saatte bir içtiğinizden emin olun.
 • Her zaman elinizin altında bir su şişesi bulundurun ve ara sıra yudumlayın.
 • Ayrıca içme suyu için bir alarm kurabilirsiniz.
 • Karpuz ve salatalık gibi sulu meyve ve sebzeleri daha fazla tüketebilirsiniz.
 • Sade suyun tadını beğenmiyorsanız suya lezzet de katabilirsiniz. Bir limon veya portakal dilimi eklemek iyi bir fikirdir.
 • Suyu süt, ayran, hindistan cevizi suyu vb. Diğer sıvılarla da değiştirebilirsiniz.

Güvenli ve Temiz Su İçip İçmediğinizden Nasıl Emin Olursunuz?

Hamilelik sırasında su içmek çok önemli bir rol oynuyorsa, temizliği de öyle. İçtiğiniz suyun güvenli ve temiz olmasını sağlamak sizin için çok önemlidir. Bu nedenle, hamilelik sırasında sudan kaynaklanan hastalıkları uzak tutmak için öncelikle iyi arıtılmış veya şişelenmiş su içilmesi tavsiye edilir. Evinizden dışarı çıktığınızda kendi şişenizi taşımak iyi bir fikirdir. İçme suyu da satın alabilirsiniz, ancak plastik ambalajlı güneşte beklemiş şişelenmiş sular pek sağlıklı değildir. Yine de ambalajlı su alacaksanız almadan önce üretim tarihini veya son kullanma tarihini kontrol ettiğinizden emin olun.

Gazlı içeceklerden ve gazlı içeceklerden uzak durun. Soğuk bir şey içmek istiyorsanız, bunun yerine soğutulmuş suyu tercih edin.

Yorum Ekle

Your email address will not be published.

En İyi Su Arıtma Cihazı

DREAMWATER
NASA Teknolojisi
Reverse Osmosis